Ar galėtumėte kas nors pasakyti pakankamai tikslų skaičių jūsų gyvai arba nuotoliniu būdu lankytų, klausytų mokymų, kursų, seminarų, paskaitų ir pan.? O perskaitytų knygų skaičių? O jeigu išskirtumėte, kiek iš jų buvo saviugdos tema?

Tarybiniais laikais atsimenu Lenino šūkį „Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis!”. Kiek vėliau, įstojus į ES šį šūkį pakeitė – “Mokymasis visą gyvenimą”. Kuom skiriasi šie du šūkiai? Esmė beveik ta pati – nesustoti, nuolat tobulėti, gilinti, atnaujinti žinias, įgyti naujų ir pan. Tik „Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis!” laikais didžioji dalis žmonių nesigilino, ar patinka tai daryti, ir viename darbe pagal tą pačią specialybę dirbdavo po 20, 30, 40 metų, o “Mokymasis visą gyvenimą” –  žmonės ne tik keičia darbovietes daug dažniau, bet ir specialybes. Trumpiau tariant – ieško savęs ir galimybių save geriausiai realizuoti. Dar trumpiau tariant – ieško laimės!

Laimės paieškos vieniems trunka trumpiau, kitiems tikrai visą gyvenimą. Koks yra skirtumas tarp trumpiau ir ilgiau? Pateiksiu vieną pavyzdį, kuris yra labai šviežias, bet labai taikliai atsako į mano užduotą klausimą. Dalyvavau vienų mokymų cikle, kurio metu vyko paskaitos saviugdos tema. Dažniausiai tokių užsiėmimų metu pačioje pradžioje yra užduodamas klausimas – ko tu tikiesi iš mokymų? Kitas klausimas yra užduodamas pasibaigus ciklui – ar buvo naudingi mokymai ir kuom? Teoriškai ir praktiškai visų mokymų tikslas yra vienas – kad žmogus ko nors naujo išmoktų, sužinotų ir PRITAIKYTŲ savo gyvenime. Pasibaigus mokymams atsakymų variantai:

  1. „Mokymai buvo labai naudingi. Dabar kai baigėsi, grįšiu namo, viską dar kartą prisiminsiu, dar pasiaiškinsiu kai ką papildomai, pagalvosiu ir tada jau taikysiu savo gyvenime. Ačiū.“
  2. „Sužinojau tikrai daug naujo, kai ką pasikartojau ir užsitvirtinau, o po kiekvienos jūsų paskaitos taikiau aptartus metodus, praktikas, sekiau, ką galvoju, ką kalbu, kaip jaučiuosi. Mokymai man labai patiko. Jaučiuosi labiau pažinusi save. Įgytas teorines, praktines žinias ir toliau taikysiu savo gyvenime.“

Kaip manote, kuris žmogus jau mokymų metu pasiėmė iš jų maksimalų žinių, įgūdžių kiekį ir žengė nors ir mažą žingsnį į priekį? Kuris iš jų daug greičiau ras savo laimę? Kuriai kategorijai dažniausiai priklausai tu? Kaip manai, ar pačių brangiausių mokymų lankymas ar knygų skaitymas be praktinio panaudojimo tą pačią minutę tau pačiam padės? Ar negaila savo laiko ir pinigų, jei nežadi nieko keisti? Būkite sąžiningi patys sau ir atsakykite į šiuos klausimus iš visos širdies!