Japonijoje nėra mokytojo dienos …

Kartą paklausiau kolegos iš Japonijos, mokytojo Yamamotos:

– Kaip Japonija švenčia mokytojų atostogas, kaip jūs ją švenčiate?

Nustebintas mano klausimo, jis atsakė:

– Mes neturime mokytojų dienos.

 Išgirdęs jo atsakymą, nežinojau, tikėti juo ar ne. Mano galvoje šmėstelėjo mintis: „Kodėl šalis, kurioje išvystyta ekonomika, mokslas ir technologijos taip negerbia mokytojo ir jo darbo?“

***

Vieną dieną po darbo Yamamota pakvietė mane į savo namus. Kadangi jis gyveno toli nuo mokyklos, mes važiavome metro. Vakaro piko metu metro vagonai buvo perpildyti. Kažkaip įsispraudęs, stovėjau, stipriai įsikibęs į turėklus. Staiga šalia manęs sėdėjęs senelis užleido man savo vietą. Nesuprasdamas tokio pagarbaus pagyvenusio vyro požiūrio, negalėjau priimti jo pasiūlymo, bet jis buvo atkaklus ir aš turėjau atsisėsti. Išėjęs iš metro paprašiau Yamamotos paaiškinti aksakalo veiksmus. Jamamota šypsodamasis parodė į mano mokytojo ženklelį ir tarė:

– Šis senukas pamatė tavo mokytojo ženklą ir, kaip pagarbos tavo statusui ženklą, užleido savo vietą.

Kadangi pirmą kartą lankiausi pas meistrą Yamamotą, buvo nepatogu eiti tuščiomis rankomis ir nusprendžiau nusipirkti dovaną. Aš pasidalinau mintimis su Yamamota, jis mane palaikė ir pasakė, kad priešais yra parduotuvė, kurioje mokytojai gali nusipirkti prekių su nuolaida. Aš vėl negalėjau sulaikyti savo emocijų:

– Ar nuolaidos skiriamos tik mokytojams? Aš paklausiau.

Patvirtindamas mano žodžius, Yamamota pasakė:

– Japonijoje mokytojas yra labiausiai gerbiama profesija, labiausiai gerbiamas žmogus. Japonijos verslininkai labai džiaugiasi, kai mokytojai ateina į jų parduotuves, jie tai laiko didele garbe.

***

Viešėdamas Japonijoje ne kartą mačiau, kaip japonai nepaprastai gerbia mokytojus. Metro jiems yra atskiros vietos, jiems veikia atskiros parduotuvės, mokytojai nestovi eilėse dėl bilieto bet kokio tipo transportui. Kodėl japonų mokytojams reikalingos atskiros šventės, kai kiekviena jų gyvenimo diena yra tarsi šventė?

Perpasakodamas šią istoriją, visa širdimi noriu, kad mūsų visuomenė išaugtų iki tokio lygio, tokio požiūrio į mokytoją, o mokytojai nusipelnytų tokio aukšto titulo! „

Perduokite šią žinutę visiems savo kolegoms. Tegul mūsų visų širdyse būna pasididžiavimas! Mokytojau, prieš tavo vardą aš lenkiuosi …

Rustamas Bisenevas