Pasakojimas bus apie situacijas, kaip lengvai pasakome NE. Tikrai yra tokių situacijų, kur NE pasakyti yra labai sunku ir nemokame, neišdrįstame to padaryti. Tačiau yra tokių situacijų, kur net neišklausę iki pabaigos ir net nespėję gerai pagalvoti, pasakome tvirtą NE!

Vaikas grįžta namo iš mokyklos. Užsiima savais reikalais. Savi paaugliški reikalai, tai pamokų darymas, žaidimai kompiuteriu, muzikos klausymas ir šiaip – būkit malonūs ir netrukdykite. Po kurio laiko gana vėlokai išlenda vaikas iš kambario ir ramiu balsu klausia:

  • Ar mes turime kokių oranžinės spalvos rūbų?
  • Ne! Tokios spalvos nė su žiburiu nerasi! Ypač beveik naktį! – kaip kirviu nukerta mama.
  • Ką aš žinau, tik paklausiau, – abejingu balsu atsako paauglys.
  • O kam tau reikia? – susizgrimba mama, kad nepasidomėjo.
  • Rytoj fotografuojamės. Tema “Morkos ir ūkininkai”. Aš turėjau būti morka.
  • Ką darysi?
  • Klasiokė sakė kažką tėčio paims. Jeigu ne, tada nesifotografuosiu.

Tuom būtų viskas pasibaigę, jeigu ne mamos noras viduje pabambėti, koks neatsakingas vaikas, kaip taip paskutinei minutei viską atideda… Katiliukas užvirė… Pykčio vedama vis tik nueina prie spintos, kur oranžiniai rūbai patys pradeda lįsti į akis. Pasidaro mamai gėda, kad dėl išankstinio neigiamo nusistatymo prieš paskutinės minutės užduotis, ji neišklausė ir prieš atsakydama NE, nepatikrino šios versijos teisingumo. Taigi, oranžinės spalvos rūbų ne tai, kad vienas, bet keletas atsirado. Žinoma, skirtingų atspalvių, bet juk ir morkų visokių yra. Mama atsiprašė sūnaus ir, gavusi bei suvokusi šią pamoką, davė sau žodį, kad jos didenybės Išdidumas, Susireikšminimas neteks karūnų ir bus stebimi, kad nekištų nosių, kur nereikia. Vaikas pasiėmė skirtingas dvi maikes. Viena iš jų atiteko tokiam pat, turbūt, paskutinės minutės reikalų tvarkytojui, kaip ir jis. Išgelbėjo draugą.

Mes nuolat gauname vienokią ar kitokią pamoką, kurią linkiu kuo greičiau išmokti. Sėdėti po pamokų ar kartoti kursą – reiškia netekti kitų galimybių, kurios kaip loterijos laimėjimas nuplauks, jei laiku neatsiimsi.