Vieni produktai pripildo mus energijos, kiti – atvirkščiai: ją atima. Natūropatijos specialistai pataria, kaip rinktis, derinti ir gaminti maistą, kad visada būtume geros formos.Kad mąstytume aiškiai ir jaustume jėgų antplūdį, pirmiausiai turime atsisakyti to, kas mums labiausiai kenkia: tai persivalgymas, greitas užkandžiavimas, piktnaudžiavimas saldumynais, druska, riebiu maistu, „dopingu“ – kava, cigaretėmis, alkoholiu.
Žalias ar virtas? Pasak gydytojos natūropatės ir knygų apie mitybą autorės Martine Fallon, termiškai apdorojami, produktai praranda dalį vitaminų, mineralinių medžiagų ir fermentų, todėl kuo labiau produktas atitinka sezoną (kuo jis šviežesnis), tuo jis labiau su mumis dalijasi tuo, ką turi vertingiausia.Kita vertus, visiškai žalias ir šaltas maistas vargina organizmą: jis sunkiai virškinamas, todėl išeikvoja daug energijos. Taigi protinga nuostata – balansas tarp žalio ir termiškai apdoroto maisto.Pradėkime savo trapezą nuo žalių produktų – kad juose esantys fermentai padėtų pasisavinti kitą maistą. Puiku, jeigu daržovės šiek tiek apvirtos iš išorės, o viduje lieka beveik žalios. Geriausia ruošti ant garų, o jeigu orkaitėje – tai ne aukštesnėje kaip 80 laipsn. temperatūroje.Maistą paskaninkite ciberžole arba imbieru – šie prieskoniai teikia energijos.
Neperalkite. Kitas svarbus principas – nedarykite ilgų pertraukų tarp valgymų.“Kad išsaugotų energiją, organizmas turi palaikyti pakankamą cukraus kiekį kraujyje. Pusryčiai, pietūs ir vakarienė gali būti maždaug vienodos apimties, tačiau vidury dienos turite leisti sau kur kas kaloringesnį maistą: juk tuo metu mums reikia maksimalios energijos dozės.Tarp pagrindinių 3 valgymų geriausia pasistiprinti vaisiais, tačiau tinka ir sumuštinis su stambiagrūde duona bei neriebiu sūriu. Pertrauka tarp pagrindinio valgymo ir užkandžiavimo turi būti apie 2 valandas – būtent po tokio laiko tarpo cukraus kraujyje ima mažėti.
Baltymai ir angliavandeniai nedera. Energiją iš žmogaus organizmo siurbia ir netinkamas maistinių medžiagų derinys: tarpusavyje nederantys baltymai (duona, pienas, mėsa, bulvės, sūris, kiaušiniai etc.) ir angliavandeniai (daržovės, vaisiai, uogos, kruopos, makaronai etc.).Kai maistas blogai pasisavinamas, jis klajoja žarnyne ir pučia pulvą. „Palaipsniui mūsų imunitetas silpsta, – perspėja M. Fallon, – ir fermentai gali pradėti tarpusavyje „ginčytis“. Pavyzdžiui, pepsinas, būtinas gyvulinės kilmės baltymams virškinti, neutralizuoja ptialiną, kuris leidžia virškinti grūdus.“Verčiau venkite tokio derinio – nevalgykite grūdų produktų ir daržovių pirmojoje dienos pusėje, o baltymų kartu su daržovėmis – antroje. Taip pat nevartokite pieno produktų ir ankštinių daržovių (žirniai, pupelės, pupos, sojos, lęšiai) su gyvulinės kilmės baltymais (mėsa, žuvis, pienas, varškė, kefyras)“, – pataria mitybos specialistė.
Galingieji „energetikai“.Kai kuriuos produktus galima pavadinti energijos generatoriais: jie aprūpina organizmą nepažeisdami pusiausvyros. Tai grūdų želmenys ir ankštinės daržovės, turtingi vitaminų B, E, cinko, magnio, kalcio. Juos termiškai apdorokite kuo mažiau. Želmenų patogiau pirkti parduotuvėje, tačiau geriau užsiauginkite patys; naudingiausi tie grūdai, kurie sužėlė ne daugiau kaip prieš dvi paras – būtent tada jie pasiruošę atiduoti jums savo jėgą.Kruopos ir džiovinti vaisiai taip pat suteikia žmogui daug energijos. Pagarbą atiduokite ir česnakui, svogūnui, šviežiems žoliniams augalams bei prieskoniams.
- Fallon taip pat rekomenduoja energetinius kokteilius iš šviežių sulčių su prieskoniais bei žolėmis: pavyzdžiui, obuoliai – morkos – kmynai; obuoliai – krapai – česnakas – imbieras; obuoliai – apelsinai – burokėliai; špinatai – agurkai – apelsinai…Į salotas ar sriubas dėkite želmenų, įlašinkite keletą lašų alijošiaus sulčių, bet kurių uogų, granatų sulčių, bičių pienelio…
Apie rūgščių ir šarmų pusiausvyrą…Žmogaus organizmas visada stengiasi išlaikyti rūgštinę-bazinę pusiausvyrą kraujyje. Mūsų kraujas turi būti šiek tiek šarminis, todėl mitybos specialistai pataria vengti vadinamųjų rūgščių produktų.Tačiau nedėkite lygybės ženklo tarp produkto skonio ir jo virškinimo specifikacijos.Pavyzdžiui, citriną sudaro citrinos rūgštis, tačiau joje yra ir mineralinių druskų, kurios leidžia priskirti ją prie šarminių.Išspauskite pusės citrinos sultis, atskieskite stikline šilto vandens ir išgerkite rytą nevalgę: tai galingas antioksidantas ir „energetikas“.Nesubalansuotas racionas, kurį sudaro daug vadinamųjų rūgščių produktų, sekina organizmą, todėl siekdamas pH balanso jis ima naudoti šarminius mineralus (natrį, kalį, magnį, kalcį) iš savo atsargų. O mes jaučiame silpnumą ir energijos stygių.Mokslininkai įrodė, kad visų ligų atvejais organizme nustatomas rūgščių perteklius.Šarminės medžiagos neutralizuoja rūgštines atliekas ir valo organizmą.
Šarminantys produktai: švieži daržovės ir vaisiai, šviežios sultys, riešutai, medus, rudas cukrus, džiūvėsiai, jogurtas, liesas pienas, pasukos, nenugriebtas pienas, kefyras, kai kurie sūriai. Rūgštiniai produktai: mėsa ir jos gaminiai, žuvis, baltų miltų produktai, duona, riebūs pieno produktai, vištos kiaušiniai, alkoholis, kava, saldumynai, baltas cukrus. Kuo labiau produktas atitinka sezoną, tuo labiau jis su mumis dalijasi tuo, ką turi vertingiausia.
Pagrindiniai natūropatijos principai:
1. Žalio ir termiškai apdoroto maisto pusiausvyra.
2. Neilgos pertraukos tarp valgymų.
3. Maistinių medžiagų derinimas.
4. Rūgštinančių ir šarminančių produktų suderinimas.
5. Judėjimas, grynas oras, švarus vanduo ir švarios mintys.
Energetikas: išspauskite pusės citrinos sultis, atskieskite stikline šilto vandens ir išgerkite rytą nevalgę: tai galingas antioksidantas ir „energetikas“.