Kurtas Schnaubeltas: vėžiu sergantiems žmonėms reikia tik žinoti ir nebijoti pabandyti

Lietuvoje apsilankęs žymus aromaterapijos specialistas Kurtas Schnaubeltas sako, kad Lietuvoje galima rasti labai geros kokybės eterinių aliejų, kuriais galima padėti sergantiems įvairiomis ligomis. 

Sau pagelbėti galėtų ir vėžį besigydantys žmonės. Medicininės aromaterapijos specialistas apgailestauja tik dėl vieno dalyko, kad pasaulyje dar labai mažai žinoma apie kvapų ir eterinių aliejų galią.

Pagalba onkologinės ligos paliestam žmogui

Pasak K.Schnaubelto, apie aromaterapijos naudą onkologiniams ligoniams oficialiai imta kalbėti visai neseniai, o patentas gydyti vėžį su terpenoidais priklauso JAV. Pacific Institute of Aromatherapy (PIA) prieš dešimtmetį organizavo simpoziumą „Eteriniai aliejai ir vėžys“, kuriame mokslininkai Ch. Elson ir D. Peffley vadovavę Amerikos Nacionalinio sveikatos instituto finansuojamam tyrimui, pateikė to tyrimo rezultatus, kurių pirmoji praktiškai pritaikoma išvada buvai tai, kad turtinga įvairių terpenoidų mityba žymiai sumažina vėžio riziką. Šios išvados davė pradžią dar atidžiau pažvelgti į eterinių aliejų naudojimą medicinoje.

Anksčiau gydymo įstaigos įtariai įsileisdavo aromaterapeutus, tačiau pastarąjį dešimtmetį su onkologiniais ligoniais dirbantys gydytojai ėmė taikyti eterinius aliejus, kaip šalutinių vėžio gydymo reiškinių slopinimo priemonę. Vykdant stebėjimus, buvo užrašyti receptai, kurie sėkmingai taikomi kvapų gimtinėje Prancūzijoje ir JAV.

Dėkaprancūzų gydytojos, mokslų daktarės Anne Marie Giraud-Robert darbų ginčai, kad eteriniai aliejai yra labai vertingi gydant vėžį arba pagerinant onkologinės ligos paliesto žmogaus būklę, įgavo didžiulį mąstą. Ji stebėjo 1800 žmonių, kurie sirgo plaučių, storosios žarnos, gimdos ir krūties vėžiu.

Greta medicinos įstaigų siūlomo gydymo šie ligoniai buvo gydomi ir eteriniais aliejais. Jie pasveiko žymiai greičiau, nei tie, kurie neturėjo tokio gydymo. Savo stebėjimų rezultatus A. M. Giraud-Robert viešai pristatė 2009 metais. Ji pabrėžė, kad pašalinio cheminių vaistų poveikio mažinimas leidžia pacientui geriau toleruoti gydymo metodus, o tai galiausiai duoda geresnių rezultatų.

Eteriniai aliejai, kurie mažina vėžio gydymo šalutinius poveikius:

Kamparinių cinamonų (Ravintsarų) Cinnamonum camphora eterinis aliejus

Ravintsarų eterinis aliejus sumažina fizinį ir mentalinį silpnumą ir padeda pacientui apsispręsti ir susigrąžinti pasitikėjimą savimi. Mažina depresiją, ramina, padeda užmigti, gerina miego kokybę, sumažina nerimą. Jis veikia, kaip antivirusinė priemonė, kuri sumažina infekcijų riziką chemoterapijos metu. Ravintsarų eterinis aliejus taip pat sumažina raumenų skausmus, sąnarių sustingimą, kuris atsiranda taikant krūties vėžiui antiaromatozės tipo antihormoninį gydymą. Aktyvina imuninę sistemą.

Grenlandinių gailių (Greenland Moss) Ledum groenlandicum eterinis aliejus

Šis eterinis aliejus labai veiksmingas mažinant pykinimą ir vėmimą chemoterapijos metu. Jis veikia kaip navikų augimą stabdantis tarpininkas aktyvinantis patologinių ląstelių žuvimą. Po įprasto gydymo šis eterinis aliejus padeda išvalyti kepenis ir inkstus.

Italinių šlamučių Helichrysum italicum eterinis aliejus

Tai neprilygstamas po chirurginių intervencijų. Jis skatina gijimą, neleidžia susidaryti keloidiniams randams, mažina limfines edemas (tinimus), kurie atsiranda po kaukolės operacijų ir stabdo trombų susidarymą po pilvo ertmės operacijų. Italinių šlamučių eterinis aliejus labai vertingas krūtų atkūrimo operacijose, dėl savo priešuždegiminio, skausmą ir tynimus mažinančio poveikio bei gebėjimo pašalinti senas sukietėjusias hematomas.

Penkiagyslių mirtenių (Niaoulio) melaleuca quinquenervia, cineolio cht. eterinis aliejus

Labai veiksmingas mažinant radioterapijos pašalinį poveikį. Masažas su šiuo eteriniu aliejumi sumažina limfines edemas, jis aktyvina imuninį atsaką, stabdo radioterapijos sukeltą epidermatitą, taip pat labai veiksmingas nuo bakterijų, virusų ir grybelių.

Miros arba Commiphora molmol eterinis aliejus

Mira vienodai svarbi tiek chemoterapijos metu, tiek po jos. Ji valo toksinus iš inkstų chemoterapijos metu ir po jos. Mira aktyvina nervų sistemą, veikia kaip antidepresantas. Turi stiprias nuskausminančias savybes, taip pat skatina patogeninių ląstelių žuvimą.

Chemoterapija ir eteriniai aliejai

Pasak K. Schnaubelto, chemoterapijos skyrimas priklauso nuo auglio tipo, ligos stadijos, žmogaus amžiaus, jo bendros sveikatos būklės ir organų pažeidimų. Pašalinis chemoterapijos poveikis gali būti labai stiprus, kylantis per pirmąsias chemoterapijos valandas. Jis taip pat gali išryškėti po kelių chemoterapijos ciklų.

„Chemoterapija paprastai sukelia pykinimą ir vėmimą, ypač antraciklinai ir platinos druskos. Pykinimas paprastai mažinamas alopatinias vaistais – zoprenu, kitriliu, emendu, solumedroliu ir vogalenu. Šis gydymas tampa veiksmingesnis, jei kartu atliekamas ir aromaterapinis gydymas. Lygiagrečiai vartojant eterinius aliejus galima sumažinti minėtų vaistų dozę ir sumažėja pašaliniai poveikiai“, – sako jis.

Smarkus chemoterapijos sukeltas pykinimas ir vėmimas (CSPV) kyla per pirmąsias 24 val. po chemoterapijos seanso.

„Pavėluotas CSPV atsiranda po pirmųjų 24 val. ir tęsiasi iki 96 val. vėžį besigydantiems žmonėms CSPV atsiranda pakartotinai, kaip įsisavintas ar sąlygotas atsakas, kaip pykinimas ir vėmimas nebuvo tinkamai kontroliuojamas per ankstesnius gydymo seansus. Sudarant reflekso/atsako ciklą galima sumažinti ar net sustabdyti simptomus. Tai galima atlikti keliose simptomų vystimosi stadijose panaudojant eterinius aliejus. Pagal duomenis, išorinės eterinių aliejų aplikacijos ir jų inhaliacijos gali būti veiksmingos, kai pacientą taip pykina, kad jis negali nieko nuryti. Eteriniai aliejai greitai paskleidžiami ant kūno ir suteikia greitą palengvėjimą netgi tada, kai jie naudojami ne tiesiai ant odos“, – sako K. Schnaubeltas.

Pasak jo, pradedant palaikomąjį CSPV gydymą eteriniais aliejais, yra svarbu pradėti nuo mažų kiekių, atsižvelgiant į kiekvieno paciento tolerancijos ir komfortiškos būsenos ribas. Svarbu atkreipti dėmesį į eterinius aliejus, kurie gali sumažinti toksiškumą kepenyse. Tai grenlandinių gailių, citrinų, vaistinių rozmarinų, verbenono eteriniai aliejai, juos rekomenduojama gerti po 3 lašus tris kart per dieną ir tai daryti reikia 10 dienų po chemoterapijos. Šie eteriniai aliejai sumažina fermentų transaminazės ir gama-glutamyl transpeptidazės patalogiškai aukštą lygį.

Eterinių aliejų saugumo problema

„Aromaterapijos naujokams esminis rodiklis yra saugus eterinių aliejų naudojimas. Bet labai daug apie tai prirašyta netiesos, dėl kurios naujokai neretai susidaro klaidingą vaizdą. Mes bandysime išsklaidyti įvairius mitus, kurie sąmoningai ar atsitiktinai išpučia eterinių aliejų pavojus“, – sako K. Schnaubeltas.

K.Schnaubeltas mano, kad sintetiniai vaistai mums labiau pavojingesni nei iš vaistinių augalų pagaminti eteriniai aliejai. Tai iliustruoja statistika – per metus JAV nuo šalutinio sintetinių vaistų poveikio ar netinkamo jų skyrimo miršta vidutiniškai 500 000 žmonių, tuo tarpu augalais per metus apsinuodija 80.

„Prieš pasirenkant gydymo ar pagalbos sau būdą, reikalingos žinios apie toksiškas medžiagas, su kuriomis neišvengiamai susiduria ir aromaterapijos specialistai“, – sako K. Schnaubeltas.

Mokslas paaiškina dar ne viską…

Paklaustas apie tai, ar galima išgydyti vėžį, medicininės aromaterapijos specialistas sako, kad pirmiausia reikia atsakyti į klausimą, kas sukelia šią ligą.

„Vėžį galima apibūdinti kaip fiziologinio identiteto sutrikimą. Ši liga greičiausiai nėra susijusi su imunitetu, nes organizmas leidžia ir netrukdo daugintis piktybinėms ląstelėms. Pavyzdžiui, ne visi rūkantys suserga vėžiu. Kodėl? Manyčiau, kad vieni save labiau identifikuoja su cigarete rankoje. Tam, kad atsakytume į klausimą, kas yra vėžys, turime atsakyti sau, kokia gyvenimiška filosofija vadovaujamės ir kuo tikime, kaip gyvename ir kur gyvename“, – sako K. Schnaubeltas. Pasak jo, jam labiausiai artima yra senovės kinų arba klasikinė kinų medicina, kurios atstovai šią ligą gydo ilgai ir kompleksiškai, pradedant nervų sistema ir baigiant auglio sunaikinimu ir organizmo stiprinimu. Tuo tarpu vakarietiškoji medicina šalina tik ligos simptomus.

Mokslo pasaulyje pripažįstama, kad K.Schnaubeltui pirmajam pavyko įtikinamai pagrįsti ir išaiškinti, kas lemia eterinių aliejų veiksmingumą. Savo veikaluose „Medicininė aromaterapija – gydymas eteriniais aliejais“ (Medical Aromatherapy: healing with Essential Oils, 1999) ir „Naujoji aromaterapija – eterinių aliejų terapijos mokslas“ (Neue Aromatherapie: Gesundheit und Wohlbefinden durch ätherische Öle., 1995) K. Schnaubeltas, remdamasis nuodugniais tyrimais, nagrinėja eterinių aliejų sąveikos su įvairiomis organų sistemomis mechanizmus, taip pat jų poveikį emocinei ir fizinei žmogaus būklei, pabrėždamas, kad eterinių aliejų poveikis nėra lygus jų cheminių sudedamųjų dalių sumai, kaip dabar visur mėginama pateikti. Biologinė žmogaus ir augalo sąveika yra kur kas sudėtingesnė, nei ją šiandien gali paaiškinti chemijos mokslas.

„Augalų medžiagų apykaitos produktai egzistuoja nuo tada, kada atsirado patys augalai. Galime daryti išvadą, kad plikasėklių augalų – pušų ir kitų spygliuočių, eterinių aliejų komponentų amžius siekia 300 mln. metų, o visų kitų žaliųjų augalų amžius apie 100 mln.metų. Ties šia riba žinduolių organizmai prisitaikė gyventi žemėje ir sąveikauti su augalų pasaulio molekulėmis“, – K.Schnaubeltas grindžia žmogaus ryšį su augalais.

Jo nuomone, šiandien mieste gyvenančiam žmogui labai svarbu tą ryšį išlaikyti.

„Kažką panašaus į gyvenimo su aromaterapija stilių suformulavo Amerikos aromaterapeutai, daugiausia dirbantys Kalifornijoje. Eteriniai aliejai naudojami tam, kad padarytų sveikesnį kasdieninį miestiečio gyvenimą. Jie padeda lengviau susitvarkyti su kritinėmis stresinėmis situacijomis ir pakeičia nuodingas chemines buities priemones. Eterinių aliejų naudojimas buityje yra ypatingai vertingas, nes tai leidžia smalsiam paprastam žmogui išvysti pojūtį eteriniams aliejams, be papildomų rūpesčių, susijusių su savigyda“, – sako K. Schaubeltas.

Kaip veikia eteriniai aliejai?

Medicininės aromaterapijos atstovas sako, kad iš tiesų ne viską galima pagrįsti moksliniais tyrimais.„Aromaterapeutai sako, kad gyvas pasinėrimas į eterinius aliejus duoda daug daugiau, nei jų terapinių savybių mokymasis iš vadovėlio“.

Pasak jo, svarbu žinoti, kad, pavyzdžiui, kenksmingos bakterijos pakankamai greitai išvysto atsparumą įprastiems antibiotikams, o eteriniai aliejai sėkmingai kovoja su sudėtingiausiomis bakterijomis.

„Taip yra dėl siauro antibiotikų veikimo, kuris paprastai yra selektyvus ir slopina tik vieną patogeninių mikroorganizmų vystimosi ar medžiagų apykaitos mechanizmą. Jei bent vienas mikroorganizmas pakito tiek, kad atsilaikė prieš antibiotiką, to pakanka, kad imtų daugintis tam antibiotikui atsparūs mikroorganizmai. Eterinių aliejų sudėtinės dalys nuo antibiotikų skiriasi iš esmės. Jų nepasirinktinis veikimas neleidžia mikroorganizmams išvystyti atsparumo. Mikroorganizmai gali atremti puolimą, jei veiklioji medžiaga nukreipta tik prieš kurį nors vieną taikinį, bet eteriniai aliejai pažeidžia visus gyvybinius mikroorganizmų mechanizmus. Be to kai kurie mechanizmai, tokie kaip kvėpavimas, yra gyvybiškai svarbūs ir mikroorganizmas, pažeidimo atveju, negali jų atsisakyti. Pavyzdžiui, nėra būdo, kuriuo mikroorganizmas galėtų apsaugoti ląstelės apvalkalėlį nuo riebaluose tirpstančio eterinio aliejaus poveikio“, – sako K. Schnaubeltas.

„Jūsų turima produkcija yra labai kokybiška, o pasirinkimas yra tikrai didelis ir nieko nenusileidžia JAV siūlomam asortimentui. Mane maloniai nustebino jūsų profesionalus požiūris į ekologiškus ir natūralius produktus, kurių veiksmingumas sintetinių medžiagų atžvilgiu yra nepalyginamas“, – sako K.Schnaubeltas. Jo nuomone, atėjo laikas sugrįžti prie gamtos ir daugiau naudoti natūralias priemones malšinant negalavimus.

 

©Įveikligą.lt